DE NOU SANT JORDI ARRIBA A LA NOSTRA ESCOLA

Les activitats a l’entorn de Sant Jordi són un reflex de l’esperit de catalanitat i creativitat de què gaudeixen els nostres alumnes. L’ètica i l’estètica esdevenen les artífexs de la festa, la nostra festa.

image_print

El sol es deixondeix enmig dels til·lers i amb els seus braços escalfa les mirades inquietes dels nens que rosa en mà inicien la jornada escolar.

L’edifici s’omple de perfum i coloració, rialles i emocions s’esmunyen per les velles parets de l’Escola. Avui és un gran dia, les arts es desviuen enmig de la cridòria dels infants.

L’elecció de la rosa, protagonista de la diada juntament amb el llibre, es convertiran en els herois, sense menysprear el drac , brillant i corprenedor, que saluda amatent tot aquell que gosi traspassar la façana, amb el seu cos brodat d’infinitat de taps, fruit de la cooperativitat.

Els més menuts, precedits de les mestres, visiten amb expectació la biblioteca que avui s’ha vestit de gala, amb una Princesa i un Sant Jordi “transfigurables”.

Els jardins, curulls de primavera, acullen els artistes que armats amb els seus estris de pintar, reprodueixen fidelment allò que els ofereix l’equilibrada natura.

La tenora ens convida a ballar la dansa més bella que es fa i es desfà amb el punteig harmònic de la “Santa Espina”. Les rotllanes dels sardanistes es disposen  sota l’oneig de l’esplèndida senyera que presideix l’acte.

I a la tarda, l’acte més multitudinari: el lliurament de premis dels Jocs Florals, on rapsodes primerencs faran les delícies del públic: familiars, amics i escolars, tots a la una, gaudiran de l’art de l’escriptura per excel·lència, la poesia.

L’endemà, amb gran expectació, l’alumnat assisteix a l’acte de lliurament de premis del Concurs de Roses i Dibuix ràpid.

Les activitats a l’entorn de Sant Jordi són un reflex de l’esperit de catalanitat i creativitat de què gaudeixen els nostres alumnes. L’ètica i l’estètica esdevenen les artífexs de la festa, la nostra festa.