SETMANA DE LA CIÈNCIA EP 2016: La Llum i les seves tecnologies

En la Setmana de la Ciència, els nostres alumnes de Primària s’han endinsat en el món de la La Llum i les seves tecnologies.

image_print

Per on arriba l’electricitat a l’Escola? Com és que sencenen els llums de les classes? 

Aquest material és transparent, opac o translúcid? 

Què és la llum i con es transmet? 

Per què es fan ombres?

Aquestes i altres preguntes s’han treballat a tota la Primària al llarg de la Setmana de la Ciència 2016: La llum i les seves tecnologies”.

La Setmana de la Ciència és una iniciativa coordinada per la Fundació Catalana per a la Recerca i la Innovació. Al llarg de la Setmana de la Ciència se celebren a Catalunya tot un munt d’activitats de divulgació científica arreu del territori: Jornades de portes obertes, exposicions, xerrades, jocs, tallers científics…

Els nostres alumnes de Primària s’han endinsat en el món de la La Llum i les seves tecnologies. Per iniciar la setmana es van dur a terme un conjunt d’experiències pràctiques al camp d’esports per treballar els conceptes d’energia renovable, de sostenibilitat i d’estalvi energètic, a partir dels beneficis de l’energia solar fotovoltaica. Els alumnes varen continuar la setmana amb la realització d’un conjunt de tallers teòrics i pràctics, dinamitzats i preparats per un conjunt d’alumnes dels cursos de 3r, 4t, 5è i 6è de Primària. Per concloure la Setmana es va dur a terme un joc virtual amb tots els alumnes al menjador de l’Escola, per tal de posar en pràctica els coneixements adquirits al llarg de tota la setmana.

TALLERS TEÒRICS/PRÀCTICS 1r, 2n i 3r EP:

  • Taller 1: Què és la llum?
  • Taller 2: Recorregut energètic per l’Escola i mesures d’estalvi
  • Taller 3: Això és opac, translúcid o transparent?
  • Taller 4:Juguem amb les ombres

TALLERS TEÒRICS/PRÀCTICS 4t, 5è i 6è EP:

  • Taller 1: Què és la llum?
  • Taller 2: Recorregut energètic per l’Escola i mesures d’estalvi
  • Taller 3: Qui entén la factura de la llum?
  • Taller 4: Descomposició de la llum en colors. Reflexió i absorció

Presentacions dels Tallers

JOC VIRTUAL: KAHOOT 1r, 2n i 3r EP:

https://play.kahoot.it/#/k/b4d54134-e274-48a6-b4db-0e73f7f4c698

JOC VIRTUAL: KAHOOT 4t, 5è i 6è EP:

https://play.kahoot.it/#/k/bea37caf-48a5-4998-95eb-0ada10884960

Fragments de la Setmana der la Ciència

Recull de fotografies